Обновување на случаите со КОВИД-19 ги зафати земјите низ цела Европа, оставајќи ги политичарите да се борат како да го спречат ширењето на вирусот. Владите сега ги зајакнуваат регулативите околу носењето маски, го ограничуваат бројот на луѓе што можат да се соберат на јавни простории и ги усовршуваат областите со особено голем број случаи.

Оваа недела, Европа доживеа рекордно висок број на случаи на нови коронавируси кои достигнаа 71.365 случаи на 21 септември, според Европскиот центар за превенција и контрола на болести. „Повеќе од половина од европските земји пријавија зголемување од над 10% во последните две недели“, рече на брифинг Ханс Клуж, регионален директор на Светската здравствена организација за Европа.

Дури и земјите кои во голема мерка го избегнаа првиот бран на коронавирусите – како што е Чешка – сега гледаат бран.

Построгите регулативи за да се обиде да го спречи ширењето на вирусот може да останат во сила цела зима. Во Обединетото Кралство, на пример, каде што стапките на случаи се удвојуваат за недела, премиерот Борис Џонсон вчера најави нови ограничувања што може да траат шест месеци, предупредувајќи дека земјата е во „опасна точка на пресврт“.

Сепак, многу од новите ограничувања изгледаат различно од оние наметнати на почетокот на пандемијата.

Наместо да се применуваат униформни, национални регулативи, многу земји сега се одлучуваат за повеќе локализирани пристапи.

Зошто владите во Европа се заклучуваат по региони?

Земјите се претпазливи во блокадите на национално ниво што би имало осакатувачки влијанија врз нивните економии. Локалните ограничувања им овозможуваат на владите да го спречат ширењето на вирусот, притоа задржувајќи отворени делови од земјата – и економијата. Но, ограничувањата се различни и овој пат, бидејќи природата на самата пандемија се промени. Новите групи на инфекции се чини дека се поврзани со помлади луѓе, со помала веројатност да умрат од вирусот. Резултатот е дека овој последен наплив на случаи досега беше помалку смртоносен од првиот во март и помалку оптоварувачки за здравствените услуги.

Дури и ако бројот на случаи е голем, влијанието во однос на хоспитализацијата и смртните случаи е многу различно [во споредба со март] “, вели д-р Јакобо Мендиороз, директор и координатор на комитетот кој реагира на коронавирусот во Каталонија. Наместо да повикуваат на нарачки за престој дома, многу нови ограничувања се насочени кон барови, ресторани или други јавни места каде младите може да бидат почести.

Но, новите ограничувања може да се променат ако постарите луѓе започнат да се разболуваат во поголем број. Веќе, има значително зголемување на бројот на постари лица кои имаат позитивен тест за вирусот во Франција и Шпанија во последните две недели, што доведува до зголемување на бројот на приеми во болницата. Зголемениот број на случаи се заканува да ги надмине болниците и здравствените услуги доколку не се управува внимателно. „Сè уште не сме во ситуацијата во која бевме во март“, вели Доминик Костаgола, член на Француската академија на науките и продекан за истражување на медицинскиот факултет на универзитетот Сорбона.

Еве како четири европски земји реагираат на неодамнешниот наплив на случаи со корона вирус:

Шпанија

Шпанија се соочува со обновување на случаите со КОВИД-19 од јули и сега има највисока стапка на инфекција во Европа. Во текот на изминатите две недели, пријавени се нови 122.000 случаи со КОВИД-19, со близу една третина од случаите се случуваат во Мадрид, главниот град на земјата. Вкупниот број на потврдени случаи сега изнесува повеќе од 640.000 и болниците го достигнуваат својот максимален капацитет.

На 18 септември, Изабел Дијаз Ајусо, претседател на регионот Мадрид, објави делумно заклучување на 37 најпогодени делови од регионот, што стапи на сила во понеделникот. Мерките – кои влијаат на близу 850 000 луѓе, од кои многу живеат во најсиромашните делови на градот – бараат поединци да обезбедат оправдување за патувања надвор од нивните соседства и го ограничија бројот на луѓе дозволени во ресторани или малопродажни установи.

Веста за заклучувањето предизвика протести во Мадрид, каде стотици се собраа на 20 септември. Групите што ги организираа протестите во изјавата велат дека владата направила малку за да ги заштити ранливите луѓе во градот и „наместо тоа се одлучи за стигматизација, исклучување и територијална дискриминација “.

Франција

Technicians prepare to collect nasal swab samples for COVID-19 at a testing centre in Bayonne, southwestern France, Tuesday, Sept. 22, 2020. France is reporting several thousand virus cases a day and more than 80 weekly cases per 100,000 people, among the highest rates in Europe. (AP Photo /Bob Edme)

На 12 септември, француските здравствени власти пријавија нови 10.561 случаи, што е најголем број од почетокот на пандемијата во март. Оттогаш, дневните случаи се искачиле на повеќе од 13.000. Кумулативниот број на случаи со КОВИД-19 сега е 453.763 и продолжува да расте. Го има вториот најголем број на вкупни случаи во Европа, по Шпанија.


Владата ја делегираше задачата за спроведување нови регулативи на регионалните власти. Во моментов, се чини дека епидемиите се случуваат на одредени локации, а не на други, а заклучувањето во целата земја ќе има непотребни економски последици, рече премиерот ан Кастекс.

Во Париз, Марсеј и Бордо, сите големи жаришта за вирусот, властите спроведоа локални мерки за спречување на ширењето. Во Бордо и Марсеј се намалени посетите на домови за згрижување, забрането е танцување по барови и свадби, а од локалните компании било побарано да ги натераат своите вработени да работат од дома доколку е можно Во Марсеј и Париз продажбата и консумирањето алкохол на улиците по 20 часот. е забрането.

Носењето маска за лице во јавноста сега е задолжително низ Париз и многу од неговите околни области. За спроведување на овие мерки се распоредени единици за немири и жандарми.


Сепак, и покрај заострувањето на овие ограничувања, владата на 20 септември објави дека правилата за карантин во основните училишта ќе бидат релаксирани, поради зголемените докази дека децата претставуваат мал ризик за пренесување на КОВИД-19. Училиштата сега ќе бидат затворени само ако минимум тројца ученици имаат позитивен тест за вирусот.

Ирска

Ирска се соочува со пораст на случаите КОВИД-19, особено во Даблин, главниот град на земјата. На 22 септември, 188 нови дневни случаи беа пријавени од Националниот тим за итни случаи во јавното здравство, од кои 76 се во Даблин. Ирска има регистрирано 33.121 случај КОВИД-19, во земја со 4,6 милиони жители.

Владата воведе нов план за „ivingивеење со Ковид“ со пет различни нивоа. Даблин е ставен под ограничувања на ниво 3, додека остатокот од земјата е на ниво 2. Во Даблин, социјалните собири во затворени простории се ограничени на посетители од само едно друго домаќинство и не можат да надминат шест лица. Сите музеи и други културни атракции се затворени. Ресторани, кафулиња и пабови можат да останат отворени само за услуги за одземање или за јадење на отворено. Од сите е побарано да работат од дома ако е можно.

На брифингот КОВИД-19 на 21 септември, Лиз Канаван, помошник генерален секретар на Одделот за Таоиз (канцеларија на ирскиот премиер), рече дека сега има „загрижувачки трендови во повеќето области“, што овозможува ограничувања во Даблин може да се прошири и на други делови од земјата.

Германија

Young women wearing face masks as they walk trough the downtown in Munich, Germany, Tuesday, Sept. 22, 2020. (AP Photo/Matthias Schrader)
Германија има еден од најефикасните системи за тестирање, следење и трасирање во светот за COVID-19. И додека земјата напредува подобро од другите во Европа, Германија сепак забележува пораст на бројот на случаи, со пријавени 1.345 нови случаи на 20 септември, со што вкупниот број на потврдени случаи е зголемен на 271.415. Германскиот министер за здравство Јенс Спан изјави дека порастот на стапката на инфекции во соседните земји ја засегнал – и неизбежно ќе продолжи да ја погодува – Германија.

Како и во другите нации, многу од новите ограничувања на Германија се многу локализирани. Во јужната покраина Баварија – која е најпогодениот дел од земјата – беа спроведени нови мерки на 22 септември, најтешките ограничувања што ги забележа Германија откако започна да ги релаксира мерките уште во мај. Собирите сега се ограничени на пет лица или две домаќинства, носењето маска е задолжително на јавни места, потрошувачката на алкохол на јавни места е забранета и се спроведува полициски час во рестораните.

Извор: Тајмс