дома информација вест СЗО: Детска парализа е искоренета од Африка

СЗО: Детска парализа е искоренета од Африка

713
0

Детска парализа која инаку е производ на паразит кој ја напаѓа коскената срж е целосно искоренета од Африка.

Во изминатите неколку години не е пријавен ниту еден случај на дете заболено од детска парализа, која инаку се потврдува кај деца до 5 години.

Успехот, експертите од СЗО го припишуваат на вакцина која е воведена од пред неколку години во Африка.

Во Америка се воведува кампања во соработка со епидемиологии и инфектолози од СЗО за подигање на свест за значење на вакцинацијата, а овој пример се третира како суштински доказ за значењето на вакцината.

Извор: Нова Македонија

претходниот член,Ќе се зголеми ли старосната граница за пензионирање
Следната статијаПроизведен тест кој разликува корона вирус од сезонски грип

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде