Рускиот претседател Владимир Путин му се извини на српскиот претседател Александар Вучиќ за објавата на Фејсбук на портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова, во која портпаролката го спореди седењето на Вучиќ во Овалната соба со онаа на Шерон Стоун од филмот „Сирови страсти“, пишува Би-Би-Си.

Во интервју за Српската радиотелевизија, Вучиќ рече дека Путин му се извинил, а Кремљ тоа подоцна го потврдил.

Рускиот претседател Путин никогаш не се извинува за ништо, ниту (министерот за надворешни работи на Русија) Сергеј Лавров. Но, овој пат и двајцата се извинија, рече Вучиќ и додаде дека разговарал со Путин на телефон.

„Мислам дека имаме добри односи и ова е неважен инцидент за мене.“

Захарова подоцна се извини и за објавата на Фејсбук и рече дека нејзините коментари биле погрешно протолкувани.

Таа објасни дека сака да се потсмева на американската ароганција, а не на српскиот водач.

“Единственото нешто што беше напишано во него беше несогласување со арогантниот став на специјалниот. Триковите за протокол станаа еден од методите што американските власти редовно ги користат за вештачки да создадат видливост на нивната посебност. И тоа е неприфатливо”, рече таа.