дома информација вест Протестите не го пореметија – Инаугириран Лукрашенко на ненајавен настан без присуство...

Протестите не го пореметија – Инаугириран Лукрашенко на ненајавен настан без присуство на медиуми и новинари

776
0

Воинствениот белоруски лидер – Александар Лукашенко е инаугуриран за претседател, објавија државните медиуми, додека продолжуваат протестите за неговата жестоко спорна победа на изборите.

Државната прес-служба на земјата објави слики од ненајавената церемонија, што се одржа во главниот град Минск.

Не беше дадено претходно известување за настанот, кој ги изненади локалните новинари и опозициските активисти.


Лукашенко беше прогласен за убедлив победник на гласањето во август, но опозициските лица јавно го обвинија за местење на анкетата, и оттогаш исчезнаа од земјата.


Десетици илјади демонстранти, исто така, излегоа на улиците на масовни демонстрации низ Белорусија со недели.

Извор: CNN