дома информација вест Пресврт во Црна Гора – Ѓукановиќ не се дава: Останувам на претседателското...

Пресврт во Црна Гора – Ѓукановиќ не се дава: Останувам на претседателското место!

676
0

Претседателот на Црна Гора, Мило Ѓукановиќ, вечерва изјави дека не се плаши од никакви кривични пријави и дека нема да поднесе оставка од функцијата претседател на државата и дека ќе го искористи мандатот до крај.

Веќе одговорив дека секако нема да дадам оставка. Демократската партија на социјалистите, која јас ја водам, е убедливо најсилната парламентарна партија во Црна Гора, која освои над 35 проценти поддршка од црногорскитот електорат и на овие избори. На овие избори не се одлучиваше за претседател на Црна Гора. Имам многу силна намера да го искористам мојот мандат до крај во корист на државата кон која што водам – ​​рече Ѓукановиќ за Х1.

Тој изјави дека се случило нешто што обично се случува во демократските општества.

Не станува збор за никаков пад, ниту пак за паѓање во кое било време, вклучително и мене лично. Во 2018 година бев избран за претседател на Црна Гора на непосредни избори со 54 проценти поддршка и мандат што ќе трае нешто помалку од три години. Повторно немаше пад на парламентарните избори – изјави Ѓукановиќ за Н1.

По 30 години на власт, ДПС, заедно со своите коалициски партнери, освои еден мандат помалку од новото парламентарно мнозинство, додаде тој. – Немаше недостоен исход за проевропската политика во Црна Гора. Нешто се случи што обично се случува во демократските општества. Црна Гора претендира да биде демократско општество – изјави Ѓукановиќ.

Извор: H1 ТВ