Њујорк (Си-Ен-Ен Бизнис), иако пандемијата предизвика една од најстрмните економски контракции во историјата, деловните активности за подобрување на домовите добро се намалија преку падот.
Компаниите кои имаат за цел да се вратат дома малку пожелни или малку пофункционални, имаат корист од Американците кои немаат што подобро да сторат – и неколку други места што треба да одат.
Разгледавме неколку економски индикатори за да илустрираме како централниот дом стана американскиот живот во 2020 година. Еве неколку:

Економија.

Иако огромните делови на американската економија се уништуваат од пандемијата, домувањето останува светла точка. Градежните дозволи и становите започнуваат и во јули, според владата на САД. Продажбата на домови во претходна сопственост скокна за 20,7% од мај до јуни, што претставува нов рекорд, според Националното здружение на недвижнини.
Многу градски жители се собираат во предградијата – делумно заради „Ковид-19“, но и затоа што хипотекарните стапки се на ниско ниво. Без оглед на причината, новите домови значат нови проекти, што е добра вест за продавниците како(LOW) и Home Depot (HD), и двете се сметаа за „суштински“ во раните денови на заклучувањето.
LOW неодамна објави раст на приходите од 30% за вториот квартал, вклучувајќи и 135% пораст на продажбата на Интернет. Home Depot имаше слично ниво, со скок на приход од 23% во кварталот што заврши во јули.
Target (TGT) го пријави својот најдобар квартал досега за продажба.
Но, „неселективните“ трговци на мало кои беа принудени да ги затворат, како што се Bed Bath & Beyond (BBBY) и Пјер 1, се на животна поддршка – или банкротираа. ББ & Б оваа недела објави дека прекинува 2.800 работни места. Компанијата соопшти дека значително намалувањето на бројот на вработените во корпорациите и малопродажните работници ќе помогне да заштедите 150 милиони американски долари годишно заштеда на трошоците за предвреме.

Работа од барака?

Бидејќи работењето од дома станува постојана ситуација за милиони работници, се засили потрагата за создавање простор за канцеларии за дома. За некои, тоа значи да ја однесете канцеларијата во дворот.
Производителите на „барака“ водат брз бизнис од кога започна пандемијата, изјави Мајк Коениг, претседател и ко-основач на Студио Сед, фирма со седиште во Болдер, Колорадо, која продава монтажни дворови згради.
„Голем број луѓе веќе работеа од дома, а Калифорнија и Вашингтон веќе беа затворени“, рече Коениг. После тоа, нарачките започнаа да доаѓаат, особено од неговиот модел на серии потписи што се движат од 64 до 240 квадратни метри и започнуваат од 10.500 американски долари.

Домот е местото каде е Peloton.

Со затворени повеќето спортски сали, луѓето се напаѓаа на часовите за фитнес дома, и тоа беше благодет за Пелотон. Стационарен велосипед и неговите залихи. Акциите се зголемени за повеќе од 130% оваа година благодарение на порастот на продажбата за своите велосипеди и неблагодарна работа, што ги здоби со толку жестоки навивачи што понекогаш се нарекува „култен“.
Дури и Apple (AAPL), наводно, влегува на пазарот за домашна фитнес.

Одржувајќи го чисто.

Роботски вакуум за домаќинството Roomba е во подем затоа што луѓето се уморни од гледање прашини во целиот ден. iRobot (IRBT), матична компанија Roomba, ги користи придобивките. Акцијата на компанијата е порасна за скоро 47% оваа година. iRobot профитира од порастот на популарноста. Во август, компанијата објави дека на своите роботи им дава „гениј“ ажурирање на софтверот.

Извор : CNN;