дома информација вест Навални целосно закрепнал – отпуштен од болницата во Германија каде што се...

Навални целосно закрепнал – отпуштен од болницата во Германија каде што се лекуваше повеќе од еден месец

781
0

Критичарот на Путин, Алексеј Навални е отпуштен од берлинската болница каде се лекуваше од труење со нервниот агенс Новичок.


Од болницата „Шарите“ соопштија дека завршуваат со акутната медицинска помош затоа што неговата состојба е доволно подобрена.

Г-дин Навални објави слика на која стои порака во која се вели дека лекарите му давале секоја шанса за целосно закрепнување.


Неговиот тим тврди дека тој бил отруен по наредба на претседателот Владимир Пути додека Кремљ остро негираше вмешаност во случајот.

Навални, водечки руски опозициски активист, пропадна на лет во Сибир на 20 август. Подоцна бил префрлен во болницата Шарите во германската престолнина.

Извор: BBC