Брентон Тернет е изведен пред лицето на правдата во суд во Нов Зеланд.

На 13 Јули 2019 година терористот упадна во две џамии во Нов Зеланд во време на клањање на намаз и од живот лиши стотина луѓе.

Покрај суровиот чин на убиство, светот го шокираше и фактот што терористот целиот свој масакар го снимил на фејсбук.

Светската јавност навива за доживотен затвор за монструозниот чин и негово третирање како терористички акт по религиска основа.

претходниот член,Овие се најновите отстапки на мерките што важат ОД ДЕНЕС: Еве што можеме да сториме и ПОД Какви УСЛОВИ
Следната статијаМеланија Трамп го преуреди дворот на Белата куќа па доби критики на Твитер

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде