Четириесет дена старо машко дете почина во селото Загајница кај Вршац, а погребот ќе се одржи денес на локалните гробишта во 15 часот.


Според мајката, момчето плачело околу 2 час по полноќ, а таа станала да го дои и го ставила во кревет до неа. Мајката потоа заспала.

Станала околу 6 часот наутро да го испрати сопругот на работа, а потоа забележала дека детето не дише.

Веднаш ги известила сопругот и остатокот од семејството. Била известена и брзата помош, но, според зборовите на несреќната мајка, дежурниот лекар само изразил сочувство.

Родителите на момчето се многу вознемирени од трагедијата што ги снајде, а како што рече мајката, тие планирале да го крстат детето за еден месец.

Истрагата ќе покаже дали детето се задушило за време на доењето. Патем, ова е нивното прво дете.

Да потсетиме, брзата помош од Вршац пријавила во полиција дека едномесечно бебе е пронајдено мртво во куќа во селото Загајица.

Дежурниот лекар ја констатирал смртта и утврдил дека на телото нема повреди што укажуваат на тоа дека станува збор за насилна смрт. Полициски службеници од ПС Врчац исто така излегле на лице место и спровеле истрага.

Родители на бебето се С.Г. и С.С., а мајката има само 17 години.

Извор: Novosti.rs

претходниот член,Рецепт: Како да искористите леб после неколку дена
Следната статијаКарантин како мерка за заштита од корона вирус се враќа на сила кај се поголем број на земји низ светот

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде