Поранешниот италијански премиер Силвио Берлускони, на возраст од 83 години, помина една ноќ во болницата во Милано за проверки, откако беше позитивен на тестот за коронавирус.


Неговата десничарска партија Форца Италија рече дека неговата состојба не е причина за загриженост и „тој е добро“.
Медиумскиот тајкун и две од неговите деца беа позитивни на вирусот во средата по одморот на Сардинија, каде стапката на инфекција е поголема отколку во поголемиот дел од Италија.
Во четвртокот тој престојуваше во близина на Милано.


„Беше потребна мала хоспитализација за претпазливост за да се следи напредокот на Ковид-19, но тој е добро“, рече сенаторот Лица Ронзули од Форца Италија.
Берлускони беше пренесен во одделот за изолација во болницата Сан Рафаеле во четвртокот вечерта, од неговата вила во Аркор, веднаш северно од Милано.


Претходно неговиот личен лекар Алберто Зангрило го опиша како асимптоматски.
Италијанските медиуми јавуваат дека 30-годишната партнерка на Берлускони, Марта Фасина, исто така има позитивен тест за вирусот. Г-ѓа Фашина, пратеник во Форца Италија, беше во самоизолација со него.


Берлускони им испрати телефонска порака на партиските активисти во Genенова во четвртокот велејќи: „Продолжувам да работам најдобро што можам за тековната изборна кампања“. Одделно, тој рече дека не знае како го зафатил вирусот.

Извор : BBC;