Ако започне војна помеѓу две членки на НАТО во Медитеранот, тоа ќе биде катастрофа што не може да се ублажи, пишува Тајм.

Конфликт на интереси во источниот дел на Медитеранот се одвива во опасен регион, исполнет со голем број прашања, вклучувајќи небезбедни премини на бегалци од Либија, енергија, статус на Кипар, војни во Либија и Сирија и други борби за моќ во регионот, со ослабување на влијанието на САД.

Списанието наведува неколку точки кои ја објаснуваат сериозноста на кризата, а тоа се:

Зошто во моментов избувнуваат тензии меѓу Турција и Грција?

Во последните месеци, Турција и Грција се обидоа да ги зајакнат своите територијални претензии со создавање на ексклузивни поморски економски зони со Либија, соодветно со Египет.

На ова претходеше добро познатиот прилив на мигранти од Блискиот исток кон Европа, кога Анкара накратко ја исполни заканата за „отворање граници“ што ја правеше долго време, дозволувајќи им на илјадници азиланти да преминат во Грција. Ова предизвика остар одговор од Атина, вклучително и употреба на сила против барателите на азил. Во меѓувреме, Европската унија ја обвини Турција дека го користи прашањето за мигрантите како средство за преговори.

Аја Софија

Односите станаа уште позаостри во јули поради повторното отворање на музејот Аја Софија во Истанбул во џамија. Ова го оживеа вековниот спор околу една од најконтроверзните верски градби во светот и ги налути Русија и Грција, центрите на православното христијанство.

Во срцето на кризата

Списокот на земји е долг и комплициран од компликации како резултат на вклученоста на Турција и европските земји во прашања на Блискиот исток и Северна Африка и пошироко. На списокот се наоѓаат Турција, Русија, Франција, Грција, Либија, Сирија, Египет и Емирати, додека Германија, Шпанија и Италија заземаат помирливи позиции.

Кој е ставот на Русија?

Русија сè уште нема дадено официјална изјава за тензиите меѓу Грција и Турција, но одржува силно присуство и во источниот Медитеран и во Црното Море, каде неодамна турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган го прогласи најголемото откритие на гас во неговата земја.

Грчките медиуми оваа недела објавија дека руската морнарица има девет воени бродови меѓу Кипар и Сирија, вклучително и три подморници.

И што вели Вашингтон?

Иако УСС Хершел Вуди Вилијамс неодамна пристигна на грчкиот остров Крит, Белата куќа во голема мера и остави на Германија да посредува во кризата.

Но, реалноста е дека кога Соединетите држави се оддалечуваат од некои прашања и одлучуваат да не се вклучуваат во управувањето со нив, работите всушност се влошуваат и Вашингтон повторно се вклучува.

Дали тензиите се претвораат во употреба на сила?

Се повеќе е веројатно, иако е малку веројатно. Ако започне војна помеѓу две членки на НАТО на Медитеранот, тоа ќе биде катастрофа што не може да се ублажи, и обете страни изразија желба за преговори. Но, како што се зголемува балансирањето на работ на војната, така се зголемува и можноста за случајна ескалација.

„Ги повикуваме нашите колеги да бидат паметни и да избегнуваат грешки што ќе доведат до нивно уништување“, рече Ердоган во средата.

Малку се гласовите што ја ублажуваат ситуацијата. Како што се намалуваа изгледите на Турција за членство во ЕУ, стануваше сè потешко за сè попесимистичките политичари во Анкара да посочат мотиви за компромис.

„Европската унија нема поттик да и понуди на Турција да ги надмине националните чувства таму“, рече Нигар Гоксел од Меѓународната кризна група. Тој додава дека стратезите во Анкара искрено сакаат преговори, но сметаат дека не можат да ги натераат во такво опкружување.

Извор :Aljazeera ;