дома информација вест Кинезите немо вакцинираат стотици илјади луѓе, а најголемиот производител нема добри вести

Кинезите немо вакцинираат стотици илјади луѓе, а најголемиот производител нема добри вести

745
0
Адар Пунавала, извршен директор на Институтот за вакцинација, најголемиот светски производител на вакцини, рече дека бидејќи производствениот капацитет не се зголемува доволно брзо, достапноста на вакцините КОВИД-19 за секој во светот може да се обезбеди најрано до 2024 година.

„Ќе бидат потребни четири до пет години за да можат сите на планетата да ја направат вакцината“, рече Пунавала, кој предупреди дека ќе треба да се произведат 15 милијарди дози во случај на вакцини со две дози.

Институтот за вакцинација веќе потпиша договор со Астра-Зенец за испорака на една милијарда дози на вакцина по цена од три долари за 68 земји, а тие исто така се согласија да соработуваат со Новавакс и Рускиот истражувачки институт Гамалеја за производство на вакцина Спутник.

Понавала предупредува дека е очигледно дека светот сака да биде оптимист во однос на вакцините, но тој не го споделува тој оптимизам затоа што не гледа соодветно ниво на капацитет, па дури ни дистрибутивна логистика. Неговата компанија произведува околу 1,5 милијарди дози разни вакцини годишно, кои ги продаваат во 170 земји.

Според проценките на извршниот директор на Американската фондација за истражување вакцини, Питер Хале, две третини од светската популација може да се вакцинираат до средината на 2023 година. Под услов вакцината да се произведува со 75 проценти ефикасност, ова, според мислењето на Хеле, може да биде доволно за да се запре пандемијата.

Патем, според Вокс, во моментов во светот се развиваат 211 вакцина, од кои 9 влегоа во третата фаза на клинички испитувања. Четири од тие девет вакцини ги развиваат кинески компании.

Кинеската државна компанија Синофарм досега тивко „вакцинираше стотици илјади кинески граѓани“, според кинеското национално радио. Кинеското законодавство дозволува такви кратенки, односно прескокнување на клиничките испитувања во случај на итни случаи.

Институтот за биолошки производи во Вухан, кој е дел од групацијата Синофарм, продаде во 2018 година околу 400.000 лоши вакцини за повеќе видови на болести за кои биле казнети, како и нивните девет вработени.

Кинеската компанија Синовац е исто така многу агресивна во развојот на вакцините. Тие одлучија да ја испробаат вакцината врз 90 проценти од нивните вработени или 3.000 луѓе, вклучувајќи го и извршниот директор. Внукот е обвинет за мито на кинески службеник во периодот 2002-2014 година одговорен за одобрување на лекови.

Кинеските власти претходно, како што е познато, ја одобрија вакцината CanSino Biologics за вакцинирање кинески војници.

Дали Кинезите ја водат светската трка за вакцината КОВИД-19 или играат опасна доказна игра со премногу присила?

Извор: Jutrarnji.hr