дома информација вест Индија со рекорден број на нови заразени со КОВИД19, власта не ги...

Индија со рекорден број на нови заразени со КОВИД19, власта не ги спречува масовните верски собири

114
0

Индија во саботата објави рекорден дневен скок на коронавирусни инфекции, со што вкупниот број е близу 3 милиони.

Се вршеше притисок врз властите да спречат огромни собири, откако започна голем верски фестивал, но властите не најдоа модус да ги спречат масовните собири.

69.878 нови инфекции – четврти директен ден над 60,000 – ги однесоа вкупните случаи на Индија на 2,98 милиони, зад само САД и Бразил.

Смртните случаи на КОВИД-19 се зголемиле за 945 на 55.794, покажаа податоците од федералното министерство за здравство.

Извор: Aljazeera.com

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде