Американската престолнина објави дека Илинден ќе се празнува и во САД.

Втори август ќе биде славен во знак на пријателство помеѓу САД и Македонија и ќе се одржуваат значајни манифестации од страна на македонската дијаспора во САД.

Иницијативата е поднесена од страна на Обединета македонска дијаспора до градоначалничката на Ваштингтон Мјуриел Баузер која ја усвоила иницијативата.

Претседателот на Обедените македонска дијаспора го виде овој настан како настан од големо значење на Македонците од дијаспората посебно тие што живеат во САД.

Извор: МИА

претходниот член,СЗО немоќна да се справи со корона вирусот додека во Русија досега оздравеле 700.000 пациенти
Следната статијаТрговија со луѓе спречена во угостителски објект во Гостивар

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде