дома информација вест За прв пат, жена на чело на WTO

За прв пат, жена на чело на WTO

49
0

За прв пат во својата 25-годишна историја, Светската Трговска Организација ќе ја води жена.

Изборот на најверојатните кандидати што се натпреваруваат да станат следниот генерален директор на СТО подоцна оваа година е редуциран на Нигеријката Нгози Оконџо-Ивеала и Јужно-кореајката Јоу Мјунг-Хи, се наведува во соопштението на органот со седиште во Женева.

Еден од нив ќе го замени Роберто Азеведо, кој се повлече од функцијата една година порано отколку што беше планирано во август, откако СТО беше фатена среде ескалирана трговска борба меѓу САД и Кина.

СТО е основано во 1995 година со цел да промовира отворена трговија за доброто на сите. Преговара и администрира правила за меѓународна трговија и се обидува да ги реши споровите меѓу нејзините 164 членки.

Светската трговска организација ја губи својата моќ. САД не можат сами да го поправат тоа.

Окоњо-Ивеала е економист и поранешен министер за финансии на Нигерија. Таа помина 25 години во Светска банка и стана претседател на Организацијата. Во 2018 година, таа беше именувана во бордот на Твитер (TWTR). Таа исто така е претседател на одборот на Гави, меѓународна организација која има за цел да ги обедини јавниот и приватниот сектор за да го подобри пристапот до вакцините.

„Среќна што сум во последниот круг од кампањата WTO [за генерален директор]“, објави на Твитер во четвртокот. „Благодарам, до членови на СТО за постојаната поддршка за мојата кандидатура.“

Окоњо-Ивеала ќе се соочи против Јоу, која е првата жена што служеше како министер за трговија на Јужна Кореја.

„Длабоко благодарна и почестена што сум избрана за последната рунда во процесот на избор на следниот генерален директор на WTO!“ Рече Јоу на Твитер по објавувањето на конечните кандидати.

Следниот генерален директор на СТО ќе ја преземе контролата врз организација која се бори да ги спречи трговските препукувања меѓу земјите-членки, пред се САД и Кина. Таа, исто така, ќе биде принудена да се справи со последиците од пандемијата на корона вирусот, што ја уништи трговијата и предизвика длабока глобална рецесија.

Претседателот Доналд Трамп повеќепати ја критикуваше СТО и ја поткопа нејзината мисија со воведување царини на сојузниците, вклучително и Канада и Мексико, како и Кина, втора по големина економија во светот и ривал на Соединетите држави. Трамп го блокираше назначувањето на клучен персонал во СТО.

Јо го опиша СТО како „да се наоѓа на раскрсница“. На видеото произведено како дел од нејзината кампања за генерален директор, таа рече дека членовите сега мора да работат на обновување на довербата и реформа на глобалниот систем за трговија.

“Глобалната економија е под огромен притисок. Ова е токму причината зошто СТО е поважна од било кога”, рече таа.

Оконџо-Ивеала, кој потекнува од еден од ретките делови на светот каде што расте слободната трговија, за Си-Ен-Ен во август изјави дека трговијата ќе игра важна улога во закрепнувањето од корона вирусот.

„Во овој момент на СТО му треба лидер. Потребен е свеж изглед, свежо лице, аутсајдер, некој со можност да спроведе реформи и да работи со членки за да се осигури дека СТО ќе излезе од делумната парализа во која се наоѓа“ рече таа во едно интервју.

Извор: CNN Business

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде