Додека се зголемува загриженоста дека администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп ќе издејствува дистрибуција на неодобрена вакцина против коронавирусот, Европа неволно се подготвува да го стори истото, тврди „Политико“.

Засега е паузирано тестирањето на Оксфордската вакцина во третата фаза поради неочекувани и чудни нус појави кај волонтерите по примањето на вакцината.

Русија е првата земаја која регистрираше вакцина против КОВИД19 за која се тврди дека создава антитела и е дистрибуирана за користење и кај цивилно население.

Поради сомнежот на СЗО кон руската вакцина, Европа се подготвуваше првата вакцина да ја увезе од САД, но според досегашните информации таа не е лиценцирана и безбедна за употреба.

Извор: Нова Македонија

претходниот член,Донатор на сперма има 36 деца претставувајќи се лажно како доктор на науки, а всушност бил психички болен – следуваат тужби
Следната статијаВо Србија ќе се враќа карантин како мерка за заштита против растот на бројот на новозаразени со КОВИД19

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде