дома информација вест Денеска се одбележува „Интернационален ден на наставниците“

Денеска се одбележува „Интернационален ден на наставниците“

781
0
An Ethnic teacher is leading a class of elementary school children. There are various posters on the wall, and drawings on the chalkboard. Students are putting up their hands to answer a question.

Светскиот ден на наставниците, познат и како Меѓународен ден на наставниците, се одржува секоја година на 5 октомври.

Интернационалниот ден на наставниците почнува да се слави од 1994 година и ја одбележува комеморацијата за потпишување на Препораката на УНЕСКО / МОТ од 1966 година за статусот на наставниците, што е стандард -инструмент за поставување кој се однесува на статусот и ситуациите на наставниците ширум светот.

Оваа препорака ги истакнува стандардите кои се однесуваат на политиката за образование на персоналот, вработувањето и почетната обука, како и континуираното образование на наставниците, нивното вработување и условите за работа.

Светскиот ден на наставниците има за цел да се фокусира на „ценење, проценување и подобрување на воспитувачите во светот“ и да обезбеди можност да се разгледаат проблемите поврзани со наставниците и наставата.

Извор: Википедиа

претходниот член,Наскоро целосно отворање на границите со Србија
Следната статијаПонеделник, 12ти Октомври ќе биде неработен за сите граѓани на Македонија

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде