дома информација вест Дали и другите ќе го следат примерот? – Влади низ светот донесуваат...

Дали и другите ќе го следат примерот? – Влади низ светот донесуваат закони за стимулација на економски раст по пандемијата што ги загрозува работничките права и екосистемот

216
0

Минатата недела парламентот на Индонезија го донесе контроверзниот и огромен закон за работни места, за кој екологистите велат дека ќе има катастрофално влијание врз шумите на земјата и биодиверзитетот.

Законот за создавање работни места за омнибус имаше за цел да ја поедностави сложената мрежа на индонезиски регулативи што се преклопуваат за да им се олесни на компаниите да прават деловни активности во земјата. Тоа вклучува измени на повеќе од 70 закони во секторите труд, бизнис и животна средина.

Индонезискиот претседател Јоко Видодо вети дека законот ќе помогне во зајакнувањето на болната економија погодена од корона вирус во земјата со намалување на бирократијата воопшто и бирократијата за привлекување странски инвестиции и создавање работни места во најголемата економија во Југоисточна Азија.

Илјадници луѓе излегоа на улиците во главниот град Џакарта и другите градови во тридневен национален штрајк против реформите, со демонстранти, синдикати и групи за права кои велат дека законот ги нарушува работничките права.

Во четвртокот, демонстрантите насилно се судрија со полицијата, која истрела солзавец и водени топови во обид да ги растера толпите во центарот на Џакарта.

Групата за права „Амнести Интернешнл“ го нарече законот „катастрофален“, велејќи дека законот е донесен по брза постапка во парламентот без значајни јавни консултации и го критикуваше процесот на изготвување како нетранспарентен.

Извршниот директор на Амнести во Индонезија, Усман Хамид во изјавата рече дека законот „ќе им наштети на работниците, безбедноста на работата и нивните човекови права како целина“.

Унијата и муслиманските групи се подготвуваат да го оспорат законот на суд и се очекува уште еден бран протести оваа недела, според Ројтерс.

Но, додека протестите беа фокусирани на загриженост за работничките права, еколозите велат дека законот ја олабавува заштитата на животната средина и може да доведе до распространето уништување на шумите и губење на живеалиштата.

Дождовните шуми во Индонезија се трети по големина во светот по сливот на Амазон и Африка и Конго и се еколошки важни за нивниот богат биодиверзитет, со животни, вклучувајќи слонови, облачни леопарди, мечки на сонце и критично загрозен орангутан.

Сечењето на шумите веќе ги тера многу видови кон истребување и еколозите предупредуваат дека законот може да ја влоши таа состојба, рече Фелим Кине, постар директор на Азија во групата за еколошка кампања Моќната земја.

Извор: CNN

претходниот член,Корона вирус не го напаѓа само човештвото: Во Данска усмртени над 2,5 милиони видри поради заболување со корона вирус
Следната статијаНеколку карактеристики кои ги поседуваат само „вегетаријанците“

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде