Како што напредува конфликтот меѓу Азербејџан и Ерменија, во регионот Нагорно Карабах, станува сè појасно дека зад сè има конфликт меѓу Русија и Турција.

Да потсетиме дека Русија има одбранбен сојуз со Ерменија, а Турција ја поддржува нејзината етничка заедница во Азербејџан, пишува Ројтерс. Во регионот Нагорно Карабах, кој се наоѓа во Азербејџан, мнозинството од населението се всушност Ерменци.

Интензивните вооружени судири меѓу азербејџанските и ерменските сили продолжија и во текот на ноќта во планинската област на Нагорно Карабах.


Засега никој не може со сигурност да каже кој прв го започна последниот конфликт меѓу двете земји околу спорниот регион, бидејќи конфликтот всушност молчеше на тоа тло веќе неколку децении. Исто така, никој јавно нема да каже дека зад сè се крие „војна“ на двајца водачи, турскиот и рускиот. Но, полека станува очигледно дека ако ескалира конфликтот, тоа ќе ги доведе Турција и Русија во многу сериозна позиција, а со тоа и остатокот од светот.

Азербејџан тврди дека нападот бил и во разговорите меѓу претседателот на таа земја и светските лидери, нагласувајќи дека нивните напади со тешка артилерија се всушност контраофанзива, односно дека Ереван е тој што ја започна најновата војна и дека оваа земја мора да праша како ќе заврши сето ова сега.

Од друга страна, ерменскиот премиер Никол Пашинин тврди дека Турција стои зад сè. Според агенциите, тој имал телефонски разговори со генералниот секретар на ООН, Антонио Гутереш, како и со германската канцеларка Ангела Меркел.

Разговорот со Гутереш е наводно инициран од првиот човек на ООН, барем така тврди ерменската влада. „Никол Пашинин подвлече дека, за разлика од ескалацијата во изминатите години, сегашната се карактеризира со многу активна и пристрасна позиција на Турција и нејзино директно дестабилизирачко присуство во акциите на Азербејџан“, се вели во соопштението.

Шефот на ООН разговараше и со азербејџанскиот претседател Илхам Алиев, повикувајќи на итен прекин на огнот во Нагорно Карабах.

Портпаролот на генералниот секретар на ООН, Стефан Дијарик, изјави дека организацијата не може самостојно да ја потврди вистината на ова тврдење дека Турција се меша во конфликтот околу Нагорно Карабах и повика на одобрување пристап на наб obserудувачката мисија на ОБСЕ во зоната на конфликтот.

Сепак, Пашинијан разговараше и со германската канцеларка Ангела Меркел, кого тој го повика на „зауздување на агресивната политика на Турција“ во регионот.

Баку на 27 септември објави дека Ерменија ги гранатирала позициите на азербејџанската армија, а Ереван тврди дека азербејџанските вооружени сили започнале офанзива кон Нагорно-Карабах, гранатирајќи ги регионалните населби, вклучително и главниот град Степанакерт. Двете страни пријавија жртви, вклучително и цивилни жртви. И Ерменија и Азербејџан прогласија вонредна состојба и мобилизираа трупи.

Извор : B92 ;