дома информација вест Граѓаните ја окупираа резиденцијата на Лукрашенко, војската најави интервенција

Граѓаните ја окупираа резиденцијата на Лукрашенко, војската најави интервенција

617
0

Полицијата уапси 125 учесници на антивладиниот протест во Минск, соопшти портпаролката на Министерството за внатрешни работи на Белорусија, Олга Чемоданова.

ТАСС додава дека илјадници демонстранти се упатиле кон резиденцијата на претседателот Александар Лукашенко во центарот на Минск, поради што полицијата и армијата ги засилиле мерките за заштита.

Полициски возила ги блокирале влезовите во резиденцијата поставувајќи се со жив штит пред влезовите.

Полицијата запрела и неколку илјади луѓе на Авенијата за независност во белоруската престолнина, каде се одржува протест.

Извор: Нова Македонија

претходниот член,Повеќе од 1 200 студенти на Универзитетот во Алабама имаат корона
Следната статијаГрција завојува со Албанија, Италија и Турција, Ердоган се закани со воен напад