дома информација вест Голема еколошка катастрофа: Веќе три дена пробиштипска депонија гори – здравјето на...

Голема еколошка катастрофа: Веќе три дена пробиштипска депонија гори – здравјето на граѓаните во сериозен ризик

507
0

Ова не е првпат да се пали пробиштипската депонија, надлежните ќе поведат истрага за овој случај.

Од депонијата „Озрен” се издигнува чад, а жителите на околните места чувствуваа и јакмирис од запалениот отпад.

Од пожарникарската служба известуваат дека депонијата гори веќе три дена, објавува МИА.

Во моментов општините немаа долгорочен план и решение за складирање на отпад, а депониите низ Македонија често се плат, предизвикувајќи загадување на воздухот и загрозување на здравјето на граѓаните.

претходниот член,Претседателката на ЕК – Урсула фон дер Лејен во самоизолација поради контакт со заразено лице
Следната статијаЗошто на негативните луѓе не треба да им дадете простор во вашиот живот?

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде