По втор пат оваа недела, во Хрватска беа потврдени повеќе од 500 нови инфекции за 24 часа.

Рекорден број нови инфекции се регистрирани во Русија, а повеќето луѓе починаа во последната недела од почетокот на епидемијата.

Во Хрватска се пријавени рекордни 542 инфекции во четвртокот, а над 450 во петок и сабота, пренесува СТА. Тие во моментов имаат 2.818 активни случаи на инфекција, соопшти хрватскиот штаб за цивилна заштита.


Во Русија, рекорден број на инфекции

Во Русија беа потврдени рекордни 13.634 нови инфекции со новиот корона вирус. Во однос на бројот на инфекции, Москва е на прво место, каде се потврдени 4501 нова инфекција. Последниот ден беа потврдени нови 149 смртни случаи од ковида-19, пренесува СТА.

Вкупно 1.239 смртни случаи од КОВИД-19 се потврдени во последната недела, најмногу од почетокот на пандемијата. Во последната недела имаше и рекорден број на нови инфекции, 83.717.


Скоро 900 нови инфекции во Австрија

Во Австрија, минатиот ден се потврдени 896 нови инфекции со новиот корона вирус на повеќе од 13.800 тестови, што е најмногу што досега го потврдија од сабота до недела, пренесува СТА. Минатата недела беа потврдени 714 нови инфекции во Австрија и пред 622 година пред две недели.

Запис за корона вирус во Романија

Во Романија, потврдени се рекордни 2.880 инфекции во последниот ден од 15.709 тестови, а 53 лица починале со КОВИД-19. Тие имаат 9112 пациенти на болничко лекување, од кои 628 се на интензивна нега. Вкупно се потврдени 155.283 инфекции, додека коронавирусната болест 19 однесе 5.411 животи, јавува СТА.

Бугарските власти, во меѓувреме, потврдија нови 448 случаи на нови инфекции со корона вирус, извршувајќи 3.795 тестови. Вкупно 24.319 инфекции се потврдени во земјата, а други 7.610 се активни.

Во моментов во болниците има 1.189 лица, од кои 59 се на интензивна нега. КОВИД-19 однесе вкупно 891 животи во Бугарија, четири последниов ден.


Во БиХ 302 нови случаи, во Србија 102 нови инфекции.

Во БиХ, последниот ден беа потврдени 302 нови инфекции, а едно лице почина. Последниот ден беа извршени нешто помалку од 1.400 тестови. Потврдени се 179 инфекции во Федерацијата Босна и Херцеговина и 123 во Република Српска Властите во Босна и Херцеговина не најавуваат нови мерки за спречување на ширењето на инфекцијата, но ги повикуваат граѓаните да ги следат утврдените мерки како што се носење маски во затворено.

Во Србија, уште 102 лица се заразија со новиот корона вирус, од кои половина беа потврдени во Белград. На последниот ден, друго лице подлегна на КОВИД-19. Во моментов има 20 пациенти на механичка вентилација, а хоспитализирани се вкупно 315. Досега се потврдени вкупно 34.787 инфекции, од кои починале 763 лица, пренесува СТА.

Извор: Siol.net

претходниот член,Папата против компании кои ја загрозуваат животната средина
Следната статијаНема потреба од ригорозни диети за слабеење, само воведете ги овие здрави навики и очекувајте ги резултатите:

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде