дома информација вест Американец завршил во затвор во Тајланд бидејќи напишал негативен коментар на фејсбук...

Американец завршил во затвор во Тајланд бидејќи напишал негативен коментар на фејсбук за хотел во кој престојувал

45
0

Еден Американец во Тајланд, кој беше уапсен за пишување негативен преглед за хотел, ќе избегне правни активности и затвор.

Весли Барнс објавил неколку прегледи, наводно, обвинувајќи го одморалиштето Си Вју за „модерно ропство“.

Потоа беше притворен и обвинет според строгите закони за клевета на Тајланд.

Полицијата соопшти дека г-дин Барнс и одморалиштето успеале да постигнат договор, кој вклучува извинување до хотелот и тајландскиот орган за туризам.

Извор: BBC

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде