Ова метаболичко нарушување не боли, не дава симптоми, ниту го предупредува лицето дека нешто се случува во телото.

Дури и да знаете дека некое лице има покачено ниво на холестерол и триглицериди не значи дека сериозно ќе го сфати предупредувањето на лекарот, бидејќи тие обично се чувствуваат добро.

Првите симптоми

Првите симптоми и знаци на последиците од покачените маснотии во крвта се главно кардиоваскуларни настани, како што се срцеви или мозочни удари.

Инциденцата на хиперлипидемија е тешко да се процени, но врз основа на бројни студии, се проценува дека постои кај 25-33 проценти од возрасната популација во економски развиените земји.

Дури 33% од луѓето имаат висок холестерол

Сепак, експертите апелираат дека високото ниво на холестерол во крвта е клучен фактор во развојот на срцеви заболувања, кои траат трипати повеќе живот од туморот на дојка и двојно повеќе од ракот на белите дробови.

Зголемените маснотии во крвта го намалуваат квалитетот на животот и доведуваат до смртност.

-Концептот за зачувување на здравјето вклучува превенција од кардиоваскуларни заболувања, пред се срцеви и мозочни удари, кои за време на пандемијата сè уште се причина за заболување и смрт на луѓе во поголем број од ковид 19. Стеснување на артериите со атеросклеротични наслаги, што доведува до намален проток на крв во срцето, мозокот, нозете, се предизвикани од дејството на добро познати фактори на ризик во текот на неколку години. Тоа се првенствено покачени маснотии во крвта, холестерол и триглицериди, потоа дијабетес, хипертензија, пушење, намалена физичка активност, дебелина – вели Проф. Д-р Зорана Васиjевиќ, кардиолог и претседател на Здружението на жени лекари.

Поголемиот дел од холестеролот е формиран во црниот дроб, а неговата синтеза може да се појави и во цревната лигавица и надбубрежните жлезди. Оттаму, тој се пренесува преку крвотокот до клетките на организмот. Од вкупниот серумски холестерол, околу 20 проценти е ХДЛ холестерол. Колку се поголеми вредностите на ХДЛ холестерол, толку подобро, бидејќи овој холестерол ги „чисти“ крвните садови. Сепак, ЛДЛ холестеролот или „лошиот холестерол“ е најважниот фактор на ризик за развој на атеросклероза. Б – објаснува д-р Јелица Бјекиќ Макут, раководител на ендокринологија во КБЦ „Бежанијска коса“.

 

ИЗВОРНовости
претходниот член,Австрија нема да ги признае ковид пасошите за вакцинирани со кинеска и руска вакцина
Следната статијаТип на луѓе кои не ги посакувате до себе на заедничка маса

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде