Прашање: Ја сакам мојата сопруга, но нашата сексуална врска не е одлична во моментов.

Таа се жали дека е премногу уморна за водење љубов, бидејќи имаме две деца (на возраст од една и две години) и живееме во апартман со една спална соба, додека нашата куќа се реконструира.

Случајно дознав дека нарачала масажер со стапчиња – еден вид вибратор. Сега не знам што да мислам. Пред да се родат децата, ние имавме сексуален живот за кој може да ни завидуваат сите.

Одговор: Слушајте ја кога вели дека е уморна. Грижата за две мали деца ќе исцрпи секого, така што секој начин на кој таа може да си го олесни животот-вклучително и сексот во бегство-ќе биде привлечен.

Стапчињата можат да бидат начин за одржување задоволство и менаџирање со стрес, и би било разбирливо ако таа едноставно се обидува брзо да ги задоволи нејзините потреби.

Но, може да има и други причини, како што е обидот да се подобри нејзиното либидо (што природно би било пониско за некое време откако ќе има две деца). Важно е да го разберете ова и да не очекувате таа да биде истата секси партнерка како порано – додека не се ревитализира и нејзините хормони не бидат поизбалансирани.

Обидете се да не се чувствувате загрозено или разочарано од оваа моментална, природна ситуација. Вашиот најдобар курс во моментов е да бидете што е можно покорисни и разбирливи.

Памела Стивенсон Коноли е психотерапевт со седиште во САД, специјализирана за лекување на сексуални нарушувања.

ИЗВОРГардијан
претходниот член,Чекор кон ослободувањето: Не очекувајте од никого „Благодарам“
Следната статијаСончајте се месецов: Септемвриското сонце е најздраво за кожата

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде