Септемвриското сонце не е толку јако како онаа во август. Од таа причина можноста да направи штета на кожата се намалува.

За разлика од одмор во претходните месеци, во кои постоеше посебен режим на сончање со забрана за изложување на сонце од 11 до 16 часот, во септември тоа не е случај.

Од причина што може да се сончате во текот на целиот ден, вашата кожа ќе впие големи количини на витамин Д.

Исто така, важно е септемврискиот одмор да го искористите за сончање токму поради тоа што ви се потребни резерви на витамин Д во текот на целата година до следното лето.

ИЗВОРМој збор
претходниот член,Мојата партнерка е секогаш уморна за секс, а неодамна купи вибратор?
Следната статијаДали треба да се капеме секој ден? Како нашата кожа реагира на премногу сапун?

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде