Легендарниот модел Fender Stratocaster е гитара која се карактеризира со јасен тон и звук. Со својот звук и изглед веќе седум децении воодушевува генерации музичари и слушатели. Стратокастер свиреше: Џими Хендрикс, Ерик Клептон, Дејвид Гилмур, Стиви Реј Вон и многу други.

Тешко е да се избројат сите компании кои произведуваат копии на Stratocaster. Најпознатата приказна е за Squire.

Јапонската компанија Squire (Square) првично произведуваше виолини, малку подоцна почнаа да произведуваат гитари.

Нивните копии од моделите на Фендер беа толку добри што Фендер го откупи Сквиер, кој сега произведува лиценцирани модели за помладите музичари да можат да си дозволат добар инструмент по добра цена (Scver by Fender).

Сега ќе претставиме неколку од производителите на гитари со подобар звук кои подготвија модели кои ја следат линијата Stratocaster за 2022 година. Ова не се копии, тоа се оригинални производители на гитари со високи перформанси и цена.

1. Paul Reed smith – Silver Sky – PRS стандардниот модел има уникатен изглед кој воопшто не личи на стратокастер, меѓутоа за оваа година подготвија модел кој ги следи линиите на стратокастер кој ја држи главата на стандардниот PRS модел со чиви од двете страни.

2. Ibanez подготви одличен модел во својата класа на престиж – задржувајќи остри линии, но не премногу агресивни – одлична гитара со одличен звук

3. Music Man-sterling

Горниот дел од маската следи елипсовидна форма (за нивните бас гитари маската е елипсовидна) додека долниот ја следи формата на страто касета, Music Man ја задржува својата карактеристична глава со нееднаков број влакненца на горниот и долниот дел (4-2).

4.Jackson

Овој прекрасен Џексон содржи дополнителна опрема за заклучување и има подобрен механизам на тремоло рачката.
Гитарата ќе остане во склад долго време
употреба на трмол и поагресивно свирење.

Автор: Жарко Павловиќ

ИЗВОРМој збор
претходниот член,Како да се справите со колегите на работа кои не ви се баш пријателски настроени
Следната статијаПсихолозите советуваат скратување на работната недела

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде