Истражувач од белградскиот институт за примена на нуклеарна енергија, д-р Марија Гњатовиќ, изјави денес дека „новиот вид“ на коронавирусот што се појави во Индија е загрижувачки, бидејќи може да влијае на антителата.

Мутациите можат да предизвикаат различно однесување на вирусот – потешки клинички слики и побрза инфекција. Калифорнискиот, јужноафриканскиот, бразилскиот и сега индискиот вид кој потекнува како двоен мутант, и што особено ги плаши луѓето, а всушност тоа се мутации што веќе се видени. во јужноафриканските и бразилските соеви на вирусот, тие сега се споија и се во еден вирус. Важно е да се истакне дека тоа е двојно модифициран S протеин, бидејќи против него се произведуваат антитела кои обезбедуваат заштита против реинфекција или инфекција , вели лекарката за ТВ Прва.

Значи, треба да се внимава особено дали вакцините и создадените антитела од природна инфекција ќе бидат отпорни на нови видови. Сè што треба да се провери, имаме докази засега. Засега, имаме индикации дека вакцините ќе бидат ефикасни против тој индиски вид

-Британскиот вид е најзастапен во Европа, јужноафриканскиот род во голема мера го избегнува имунолошкиот одговор создаден по вакцинацијата и природната инфекција, заобиколувајќи го имунитетот, истакнува д-р Гњатовиќ.

Во врска со ефикасноста на вакцината, лекарката вели:

Вакцината Фајзер е докажано делотворна, исто така и за АстраЗенака постојат докази за делотворност, ми се чини и за Спутник В, се очекува кинеската вакцина да создаде најдобар имунолошки одговор за индискиот сој затоа што е создадена на платформата на цели честички на вирусот , сите протеини антитела се направени на различни сегменти на протеините. Малите промени во S протеинот не треба да влијаат на ефективноста на оваа вакцина против новиот вид.

ИЗВОРАло
претходниот член,Нутриционизам: Сусамот подмладува, млад кромид е витаминска бомба
Следната статијаИнтернационален ден на шегата, среќен празник шегаџии!

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде