Освен што придонесува за побогат вкус на оброците, кромидот од пролет е и вистинска ризница на важни хранливи состојки.

Содржи значителни количини на витамини А и Ц, а особено се разликува по високото ниво на витамин К.

Исто така, постојат витамини Е и витамини од групата Б – тиамин (Б1), рибофлавин (Б2), ниацин (Б3), пиридоксин (Б6) и фолна киселина (Б9).

Меѓу минералите содржани во младиот кромид, се издвојуваат калиум, калциум, натриум, железо, фосфор, сулфур, магнезиум, хром, како и некои вредни, а поретко присутни во секојдневната храна, како што се селен, манган, флуор и кобалт.

Сусамот подмладува

Сусамот е една од храната што го забавува стареењето.

Причината е во супстанциите сесамолин и сезамин, кои го намалуваат холестеролот и крвниот притисок, ја зголемуваат количината на витамин Е и го штитат црниот дроб од оштетување предизвикано од дејството на слободните радикали.

Покрај тоа, сусамот има моќ да ги ублажува воспаленијата и болките предизвикани од ревматоиден артритис.

Сусамот е одличен извор на витамини од групата Б, бакар, манган, калциум, магнезиум, железо и селен.

ИЗВОРНовости
претходниот член,Што го предизвикува чувството на омраза и зошто некој ве мрази
Следната статијаКинеската вакцина е најделотворна против мутираните форми на корона

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде