Секој од нас во потсвеста носи дека целосна реализација на една љубовна приказна се случува со склучување на брак.

Затоа често ќе слушнеме изреки од типот – Бракот е круна на љубовта.

Овој пат одлучивме да ги прашаме мажите, кој бил пресудниот момент кога сфатиле дека таа е вистинската и решиле целиот живот да го поминат со една жена.

Или во превод кој е идеалниот тип на жена за брак според мажите?


Уште кога ја видов знаев дека таа е вистинската. Кога прв пат ја гушнав знаев дека никогаш нема да сакам да ја пуштам и дека сакам да остане во мојот живот засекогаш. Во нејзините очи видов нешто што ми се допаѓа. А очите се огледало на душата. – Вели М.К (44)

Ми се допаѓаше тоа што е сериозна и стабилна. Како ја запознавав сфаќав дека животот ќе ми биде среден со неа и дека ќе се грижи за семејството како што треба. Едноставно беше жена за брак. – Според изјавата на С.А (38)

На прашањето кои карактеристики ги имаа идеалната жена, ги добивме следните одговори:

Таа е своја, има своја личност и е преинспиративна, секој ден со неа е возбуда и забава, дури и кога решаваме сериозни работи. – К.П (27)

Изгледа скормно и пристојно, учтива е и ги почитува моите пријатели и семејство. Не ми прави проблеми за ситници и ги исполнува своите обврски на време и точно! – Според С.Д (56)

Кога сфатиле дека го направиле вистинскиот избор?

Беше покрај мене додека бев болен и поминавме многу години во сиромаштија и борба да ги израснеме децата. Во ниту еден момент не направи нешто за себе, туку целиот живот го посвети на нашата заедница. Сега сфаќам дека тоа е вистинскиот избор! – Изјави Т.С (70)

Не знам по што е посебна, ама веќе ја избрав и не се прашувам што би било кога би било. Едноставно уживам во заедницата со неа секој ден. – Според А.П (32)

 

 

ИЗВОРМој збор
претходниот член,Осаменоста е најголемиот непријател на човекот!
Следната статијаНе верувајте му на некој што се труди да ве импресионира

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде