Прашање: Јас и мојата девојка сме исклучително среќни заедно, но таа ми рече дека двајца нејзини бивши имале поголем пенис од мене.

Во зависност од околностите, мојот пенис е нормално околу 15-16 см.

Таа рече дека нејзиниот последен поранешен бивш има поголем, над 17 см, а другиот е можеби за еден сантиметар подолг.

Отсекогаш сум бил самосвесен за тоа, но ова ме прави да се чувствувам полошо.

Долго време сакав да направам операција, но таа се колне дека сум најдобриот сексуален партнер што го имала.

Таа исто така вели дека таа и нејзиниот последен бивш не можеле да имаат секс на исто толку пози, бидејќи би било болно.

Ако сакам да направам операција, треба ли? Таа вели дека сум совршен каков што сум и смета дека имам совршена големина.

Одговор: Слушајте ја повнимателно вашата девојка. Таа ви кажува дека сте „совршен“, но сè што слушате е „пенисот на нејзиниот бивш бил поголем“.

Вообичаено е да се користи половина расказ за да се потврдат негативните верувања што ги има некој за своето јас.

Работете на смирување на вознемиреноста од машка големина и наместо да се споредувате со другите, фокусирајте се на давање и примање задоволство.

За жал, порнографските филмови имаат тенденција да ја истакнат големината и да ја промовираат невистинитата идеја дека огромен пенис автоматски создава поголемо задоволство за партнерката.

Не паѓајте на тие финти, тоа не е природно. Интелигентен љубовник кој е подготвен да научи како да угоди на партнерката – дури и без да го користи неговиот пенис – секогаш ќе биде најценет.

Памела Стивенсон Коноли е психотерапевт со седиште во САД, специјализирана за лекување на сексуални нарушувања.

 

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде