Прашање: Го напуштив сопругот затоа што сексот беше досаден и непостоечки.

Оттогаш запознав друго момче и додека нашиот сексуален живот беше одличен некое време, кога се почнавме да живееме заедно, сето тоа исчезна.

Морам да ги направам сите потези.

Случајно дознав дека гледа порно кога не сум дома. Не би ми пречело да не беше фактот дека нашиот сексуален живот е тапа.

Никогаш не ме допира и не практикува орален секс; тоа сум јас, јас, јас! Што да правам? Мојот сексуален нагон е огромен и јас сум очајно несреќна.

Одговор: Партнерите треба да се учат едни на други ако сакаат да бидат задоволни.

Секој е различен, затоа мора да бидете многу специфични во објаснувањето – дури и покажувањето – на вашите потреби на вашиот нов партнер.

Ако секогаш му дозволувате да се извлече од орален секс, зошто би се мачел повеќе да се труди да ве задоволи?

Тој не може да го чита вашиот ум повеќе од тоа што би можел вашиот поранешен сопруг – затоа преземете одговорност да му дадете до знаење што точно сакате.

Тајното гледање порно е исклучително честа појава кај мажи и жени и нормално не влијае негативно на сексуалниот живот на партнерот, освен ако не стане претерано или премногу опсесивно.

Но, дискусијата за тоа може да доведе до разбирање на едни со други потребите и фантазиите – што, пак, може да ја подобри еротската врска.

Памела Стивенсон Коноли е психотерапевт со седиште во САД, специјализирана за лекување на сексуални нарушувања.

ИЗВОРThe guardian
претходниот член,Препораки за оние кои работат на отворено во лето!
Следната статијаНевакцинираните ќе го носат крстот со гревовите на целото човештво!

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде