Многу е важно да не колабирате, за тоа секако мора да внесувате многу течности и течна храна.

Но потребно е да ја заштитите вашата кожа од една страна и од друга страна да го намалите барем малку чувството на топлина.

За сите кои работат на отворено на лето, важат следниве препораки за заштита:

  • Вода за разладување

Вода не е само за пиење, туку и за разладување. Нанесете малку вода на делови од телото, како што се вратот, лицето, измијте ги рацете и нозете.

Тоа ќе ви обезбеди свежина неколку минути.

  • Крема со заштитен фактор

Задолжително намачкајте ги деловите од кожата кои се изложени на сончеви зраци со крема за сончање.

На тој начин ја штитите кожата од воспалителни процеси и од губење на еластичност или феномен познат како „стареење на кожата“.

  • Туширање со ладна вода пред да излезете

Истуширајте се со поладна вода пред да излезете од дома и не се суштете целосно.

Ладната вода ќе ви обезбеди задржување на свежината во телото барем во нареден 1 час.

  • Избегнувајте алкохол

Алкохолот е непријател број еден за сите кои работат на отворено.

Ве дехидрира и го загрева телото дополнително со што го оптеретува вашиот систем за ладење што секако е на „голема мака“.

Строго избегнувајте било кој тип на алкохол и никако не се ладете со „ладно пиво“.

  • Чести паузи

Не се изложувајте на сонце повеќе од 15тина минути без да направите пауза во сенка.

При паузата освежете се со вода или овошје.

ИЗВОРМој збор
претходниот член,Зголемете си го чувството на пријатност додека сте на работа!
Следната статијаГо напуштив сопругот затоа што сексот ни беше многу здодевен!

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде