13 C
Skopje
Tuesday, April 20, 2021

Родова нееднаквост во новата влада

Во тек е формирање на новата влада предводена од СДСМ во коалиција со ДУИ. Мандаторот за составување на новата влада е Зоран Заев кој...

Садизам над животни – транспорт на коњ во приколка – кафез (ФОТО)

Транспортот на домашните животи низ Македонија се одвива по локални патишта често со несоодветни средства за превоз на животните. Ова невообичаена глетка ја открива...

Силјановска: Спасовски, Манчевски, Царовска, Шекеринска, Адеми… ем министри, ем пратеници

Пратеничката Гордана Силјановска - Давкова редовно го користи својот фејсбук профил за да се огласи по повод актуелни настани. Овој пат го искористи своето...

Што ако мандатарот не успее да формира нова влада?

Според Устав, после избори доколку мандатарот не успее да формира влада тогаш треба да се оди на повторни избори. Овој постулат еднаш веќе беше...

19 години од неправдата кај Карпалак, загинати 10 припадници на АРМ надвор од зоните...

На само 5 дена пред склучување на т.н „Охридски Рамковен мировен договор“ се случи ужасна трагедија кај месноста Карпалак во близина на Тетовско. На...

Ставови на архитекти за одлуката на град Скопје поврзана со Универзална сала

Една од најкоментираните теми во последните неколку дена е одлуката за менување на изгледот на Универзална сала. Дискусија се водеше околу тоа дали станува збор...

Жена, маж и нивниот заемен однос

Разликите помеѓу мажите и жените се очигледни, барем во најголем број од случаите. Прво, физичката конституција, а потоа и однесувањето се корпус од симболи...

Петре викни го Миле да ја „реши“ Универзална

Грујо го направи „Аце“ на плоштад за да ни биде место за чекање пред да седнеме да се напиеме кафе во строгиот центар на...

„Анонимуси“, хакирање и „бомби“ носат промени во македонското општество

Во изминатите неколку години на македонската политичка сцена и во македонското општество најголемите промени ги предизвикуваат „луѓе од сенка“. Тие луѓе од сенка поради...

Дуа Липа повторно провоцира, со разголени гради во одбрана на албанската традиција: Ајвар и...

На прашањето кој албански деликатес сите мора да го пробаат, Дуа Липа вели – ајвар! Интересно е што за илустрација на ајварот, во емисијата користат...
3,531FansLike

Recent Posts

Trending Now

error: Content is protected !!