7 C
Skopje
Sunday, February 28, 2021

Брегзит и пандемијата имаат голем придонес за развој на економијата во земјите од Западен...

Претстојниот „Брегзит“ и глобалната пандемијa претставуваат шок за европските економии, но во економска смисла тие можат да претставуваат и шанса за македонската...

Филипче се заблагодари на медицинскиот персонал за придонесот во борба против епидемијата

На фејсбук статус на министерот за здравство, Венко Филипче редовно се појавуваат фотографии од медицински лица на кои се гледа оштетување на...

Филипче апелира: Доследно почитување на мерките за заштита

Заштитната маска, одржувањето на физичка дистанца и миењето на раце се клучни во борбата со КОВИД-19. Во моментов,...

Како исцелители, гатачки и бајачки успеваат во „ловот на души“?

Во нашата култура, исцелителите, гатачките и бајачките, пророците се масовни и чести феномени. И покрај тоа што луѓето одаваат доверба на исцелителите,...

Владата повторно потфрли!

Официјално започна новата учебна година. Во дел од училиштата се одржува настава со физичко присуство, a за останатите преку онлајн платформата и...

Зошто „НЕ“ на брак!

Во популарната литература, светски познати магазини, но и во сериозни студии од областа на социологијата, се забележува тренд на „напуштање“ на институцијата...

МИНИСТРЕ ТРОПНЕТЕ НА МАСА, ПА ПОСЛЕ СЛИКАЈТЕ СЕ СО КОГО САКАТЕ

Денеска, министерот за здравство Венко Филипче се пофали на социјалната мрежа facebook, дека се сретнал со сестрите од Инфективната клиника, кои дадоа...

Мора да ги обмислиме социјални мрежи пред да биде предоцна

Кога луѓето замислуваат дека технологијата ќе го надмине општеството, многумина мислат на Терминатор и роботи отпорни на куршуми. Или Големиот брат во...

Брзина на напредокот на вакцината е запрепастувачка

Уредничката на рубриката здравство во британски „Гардијан“, Сара Босили, ги следи неверојатните глобални напори за создавање на ефективна заштита од корона вирусот,...

Антихристи се промовираат како „изглед“ на човекови права и слободи

Човековите права и слободи се широк поим кој се чини дека во денешно време е експлоатиран на многу начини.
2,488FansLike

Recent Posts

Trending Now