13 C
Skopje
Tuesday, April 20, 2021

Тема за која се молчи

Додека пациенти со симптоми и клиничка слика на корона инфекција не можат да добијат термин за тестирање преку матичен лекар и чекаат по десетина...

Филипче наоѓа вина само кај пратеничка група од ВМРО-ДПМНЕ за лошото справување со епидемијата

Филипче смета дека лошото справување со епидемијата е последица на блокадите што ги прави опозициската партија преку својата структура на заменици министри и пратеници...

Брегзит и пандемијата имаат голем придонес за развој на економијата во земјите од Западен...

Претстојниот „Брегзит“ и глобалната пандемијa претставуваат шок за европските економии, но во економска смисла тие можат да претставуваат и шанса за македонската економија, изјави...

Филипче се заблагодари на медицинскиот персонал за придонесот во борба против епидемијата

На фејсбук статус на министерот за здравство, Венко Филипче редовно се појавуваат фотографии од медицински лица на кои се гледа оштетување на нивното лице...

Филипче апелира: Доследно почитување на мерките за заштита

Заштитната маска, одржувањето на физичка дистанца и миењето на раце се клучни во борбата со КОВИД-19. Во моментов, тоа се единствените мерки кои може...

Како исцелители, гатачки и бајачки успеваат во „ловот на души“?

Во нашата култура, исцелителите, гатачките и бајачките, пророците се масовни и чести феномени. И покрај тоа што луѓето одаваат доверба на исцелителите, гатачките и...

Владата повторно потфрли!

Официјално започна новата учебна година. Во дел од училиштата се одржува настава со физичко присуство, a за останатите преку онлајн платформата и со емитување...

Зошто „НЕ“ на брак!

Во популарната литература, светски познати магазини, но и во сериозни студии од областа на социологијата, се забележува тренд на „напуштање“ на институцијата - брак....

МИНИСТРЕ ТРОПНЕТЕ НА МАСА, ПА ПОСЛЕ СЛИКАЈТЕ СЕ СО КОГО САКАТЕ

Денеска, министерот за здравство Венко Филипче се пофали на социјалната мрежа facebook, дека се сретнал со сестрите од Инфективната клиника, кои дадоа отказ, за...

Мора да ги обмислиме социјални мрежи пред да биде предоцна

Кога луѓето замислуваат дека технологијата ќе го надмине општеството, многумина мислат на Терминатор и роботи отпорни на куршуми. Или Големиот брат во „1984“, симбол...
3,531FansLike

Recent Posts

Trending Now

error: Content is protected !!