5.8 C
Skopje
Sunday, April 2, 2023

Проф. д-р Анис Сефиданис: Историјата се повторува, приказната за судирот на модерниот човек и...

Проф. д-р Анис Сефиданис предава на Факултетот за применети информатички науки, машинска интелигенција и роботика при Универзитетот за информатички науки и технологии „Св. Апостол...

Искра Донева: Најмногу од сѐ ме повредува тоа што оние што се трудат и...

Искра Донева е македонска писателка и поетеса со инспиративна животна приказна. Нејзиното име, натуралистички го отсликува нејзиниот карактер и нејзиното битие. Таа е искра...

Интервју со Кираџиева: За прекумерна тежина се нудат „магични“ пилули за слабеење, кои не...

Весна Кираџиева е атлетска репрезентативка на Македонија повеќе од 20 години, поранешна рекордерка и шесткратна шампионка на Македонија во маратон. Коавторка е на книгата...

Андријана Андриќ: Не треба да бидеме пасивни набљудувачи кои автоматски прифаќаат се што е...

Информациско загадување, медиумите постојано известуваат за пандемијата, црните хроники се ударни вести, психолозите се повеќе побарувани за помош и човечкото психолошко здравје е доведено...

Сашо Панговски: Денес живееме во општество и свет во кое за успех е потребно...

Сашо Панговски е кандидат за градоначалник на општина Ѓорче Петров и долгогодишен активист на „Движење Бојкотирам“. По образование е професор по филозофија, а во...

Интервју со Зоран Радически: Познавањето на јазикот на другиот ја цивилизира и еманципира човековата...

Зоран Радически е книжевен преведувач, поет, лингвист, полиглот и професор по странски јазици. Роден е во 1985 година во Скопје. Дипломирал и магистрирал на Катедрата...

Филозофско интервју со Жарко Павловиќ: Измијте ги рацете додека капиталот создава нова криза под...

Жарко Павловиќ е современ, млад мислител од Краљево кој своето филозофско образование го стекна на Филозофскиот Факултет, интитут за филозофија во Косовка Митровица. Како студент...

Интервју со Наде Стојилковиќ: Расказите се животот на луѓето што јас ги познавам!

Интервју со македонската писателка Наде Стојилковиќ  Новинар: Магдалена Стојмановиќ Продукција: Проспериум Филмс Благодарение на: Боград Хотел и Тренд кафе https://www.youtube.com/watch?v=6kIj0DP-u4w

Интервју со Огнен Неделковски: Доброто пишување е резултат на талент, образование и работа!

Интервју со најпознатиот македонски текстописец - Огнен Неделковски Новинар: Магдалена Стојмановиќ Продукција: Проспериум ФИЛМС https://www.youtube.com/watch?v=w8C9RU2VEX0

Интервју со проф. д-р Лазе Трипков: Убавата уметност ја детерминира слободата на пристапот

Проследете го интервјуто со проф.д-р Лазе Трипков за „Мој збор“ и „Радио МОСТ“. Новинар: Магдалена Стојмановиќ Продукција: Проспериум филмс https://www.youtube.com/watch?v=RZNlJsElmzk
7,849FansLike
262SubscribersSubscribe

Recent Posts

Trending Now

error: Content is protected !!