22.8 C
Skopje
Tuesday, June 15, 2021

Движењето „Black Life Matter“: Не ни треба полиција, парите за нивните плати да се...

Афроамериканецот Опал Томити (36) е роден во САД како дете на нигериските имигранти и стана познат низ цела Америка кога, во 2013 година, заедно...

СЗО: Лицата без симтоми ретко го шират новиот корана вирус

Епидемиологог на светската здравствена организација Марија Ван Керх изјави дека луѓето кои немаат симптоми на новиот корона вирус ретко ја шират инфекцијата. -Врз основа на...

Пет совети и препораки кои Њу Зеланд може да ги испрати на државите кои...

Денес, за прв пат од 28 февруари, Нов Зеланд нема активни случаи на „Ковид-19“.Според прогнозите на Универзитетот во Отаго, сега е многу веројатно...

Македонија го блокира туризмот во Грција

Регионалните медиуми пишуваат дека последиците по туризмот за Грција ова година ќе бидат големи поради затвореноста на границите на Македонија. Со однос на тоа...

Најголем глобален пад на економијата по Втора светска војна

Светска Банка нагласува дека последиците од пандемијата предизвикана од КОВИД19 се сериозни и загрозувачки по економската состојба на глобално ниво. Забележан е најголем пад...

Седевме ли залудно дома и дали вредат мерките?

Истражувачите ја споредувале бројката на смртни случаи врз основа на базата на податоци на Европскиот центар за превенција и контрола на болести со можниот...

Полицајците имаа „должност“ да интервенираат и да го спасат животот на Џорџ Флојд

Политиката на Минеаполис бара од полициските службеници да престанат да бидат соученици во користење на неразумна сила. Минеаполис е меѓу неколку градови во кои...

Академици под сомнение дека работат на меѓуетнички тензии во Македонија

Хелсиншкиот комитет за човекови права денеска поднесе пријава против академик Катица Ќулавкова за нејзината изјава, напишана на Твитер, а со која, како што велат,...

Се очекува покачување на цената на горивата од полноќ

Цената на нафтата се искачи на 40 долари за барел. На колку ќе се искачат цените на горивата кај нас ќе видиме денеска што...

Европските држави ги затвораат границите за македонските граѓани

Словенечката влада донела одлука, сите кои пристигнуваат во Словенија од Македонија да бидат во задолжителен 14 дневен карантин, пренесува МИА. Ова одлука се должи...
3,548FansLike

Recent Posts

Trending Now

error: Content is protected !!