Нутриционистите велат дека времето на оброк е исто толку важно како и неговиот состав и количина.

Според нив, најдобро време за појадок е во првите два часа по будењето, имајќи предвид дека не секој е веднаш гладен штом ќе се разбуди.

Овој прв оброк, доколку го јадете на време, ќе го стабилизира шеќерот во крвта во текот на денот. Само после појадокот ќе се разбуди целиот наш организам.

Ако тренирате прво наутро, обидете се да јадете нешто лесно, еден час пред тренинг, а ако повеќе сакате да тренирате пред оброците, секогаш носете нешто за јадење после тренинг, за да му обезбедите на телото доволно енергија.

Ако сте тип на човек кој не може да јаде рано, испијте чаша вода кога ќе станете за да го хидрирате телото, а потоа изедете нешто лесно, грчки јогурт или банана.

Важно е само да не го прескокнувате појадокот, бидејќи тој ја обезбедува енергијата што му е потребна на вашето тело за продуктивно да го започне денот.

ИЗВОРНовости
претходниот член,Научниците почнуваат да препорачуваат ревакцинација против ковид19 на секои шест месеци!
Следната статијаИма ли врска прекумереното пиење на кафе со дебелеењето?

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде