Честопати проблемот не е толку во самото кафе колку во тоа што му додаваме. На крајот на краиштата, таков шлаг или крем, лажичка или две шеќер не е многу диетален.

И обичното млеко ја зголемува енергетската вредност на овој пијалок. Едноставно, кога веќе не можете да живеете без омиленото кафе, но истовремено сакате да ослабете, научете да пиете редовно кафе без никакви додатоци (со најмногу малку обезмастено млеко) и секако без шеќер.

Друга причина зошто кафето не е добро за слабеење е тоа што обично го поврзуваме со десерт или ужина. Сепак, тоа се дополнителни калории, што негативно влијае на нашата тежина.

  • Скриени стапици

Горенаведените негативни страни на кафето за слабеење се повеќе или помалку познати. Но, кафето има и некои скриени стапици за кои можеби не сте знаеле. Кофеинот предизвикува покачени нивоа на кортизол, хормон на стрес.

Ова зголемување води, меѓу другото, и до поголем апетит за храна, а особено за храна богата со енергија (особено за нешто слатко). Покрај тоа, кофеинот нè исцрпува и недоволно хидрираниот организам обично се карактеризира со намалени перформанси и потрошувачка на енергија, а генерално, благодарение на кофеинот, метаболизмот се забавува.

Ова може делумно да се поправи ако додадете чаша вода на секоја шолја кафе и мирно испиете уште една. Кофеинот ни помага да останеме будни кога инаку би паднале од замор.

Па, со заменувањето на спиењето со кафе, повторно го зголемуваме апетитот. Се покажа дека недостатокот на сон придонесува за зголемување на телесната тежина.

ИЗВОРNajzena.rs
претходниот член,Ова време е идеално време за појадок:
Следната статијаНаправете освежувачи за воздух со состојки на билна база

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде