13 C
Skopje
Tuesday, April 20, 2021

800.000 Французи ќе останат без работа поради пандемијата од КОВИД19

Француската Влада планира укинување на 800 000 работни места во земјата во текот на идните месеци, јави дописникот на МИА. Според министерот за економија Бруно...

Македонија останува дувло на размножување на корона вирусот

Нов ден, наместо во надеж дека бројот на заразени ќе се намали и мерките за викенд карантин ќе дадат резултати, статистиките покажуваат разочарувачки податоци....

Земја која нема рестрикции, а нема ниту заразени со КОВИД19

Данска, првата земја надвор од Азија што ги ублажи своите рестриктивни мерки за спречување на ширењето на КОВИД-19, во средата соопшти дека бројот на...

Нов конфликт помеѓу Британија и ЕУ во процесот на преговори за „Брегзит“

Мишел Барние сигнализираше дека е подготвен да го отфрли најконтроверзното барање на ЕУ, нејзините правила со кои се ограничуваат владините субвенции за деловните субјекти...

Кинезите произведоа батерија за електрични автомобили која трае 16 години или два милиони километри

Кинеската компанија "Contemporary Amperex Technology Co. Ltd (CATL)" која е гигант во производство на батерии за електрични автомобили кои ги користат „Тесла“ и „Фолксваген“...

Црногорските власти го рушат конакот на манастирот св. Василије во Црна Гора

Конак во рамките на новиот манастир Свети Василиј во околината на Улцињ, во селото Зогање на Бриска Гора, беше срушена во средата претпладне, со...

Забрана за влез во Германија на граѓани од земји кои не се членки на...

Германија планира да ја продолжи забраната за пристигнување на граѓани на земји кои не се членки на Европската унија до 31 август. Според информациите до...

СЗО се корегира : Лицата без симптоми сепак го шират новиот корона вирус

Епидемиологог на светската здравствена организација Марија Ван Керх која изјави дека луѓето кои немаат симптоми на новиот корона вирус ретко ја шират инфекцијата, се...

Белград под вода, поплавени подземни премини, улици, пливаа автомобили, контејнери (видео)

Големо невреме вчеравечер го погоди Белград предизвикувајќи поплави во некои делови од градот. За само три часа од 17 до 20 часот паднаа повеќе од...

Масовно умирање од алкохол на база на метанол

Уште десет лица во Мексико починаа како резултат на труење откако конзумирале фалсификувани пијалоци направени на база на метанол, со што бројот на смртни...
3,531FansLike

Recent Posts

Trending Now

error: Content is protected !!