Невообичаените начини на инвестирање, како што е собирањето играчки, можат да донесат голем приход.

Истражувачите од Руската виша школа за економија рекоа дека цените на користените LEGO комплети моментално растат за 11% годишно, што е побрзо од златото, акциите или обврзниците.

Десетици илјади зделки се склучуваат на секундарниот пазар на LEGO. Дури и ако се земат предвид ниските цени на повеќето комплети, ова е огромен пазар што традиционалните инвеститори не го познаваат добро, рече Викторија Добринскаја, една од авторите на студијата и вонреден професор на HSE.).

Некои од причините за брзиот раст на цените се: производство во ограничени серии, посветени на филмови или книги; многу сопственици не гледаат вредност во комплетите, па често овие комплети се нецелосни поради изгубени или отфрлени делови.

Исто така, бидејќи ЛЕГО комплетите се произведуваат веќе неколку децении, тие имаат многу фанови кај возрасните.

Истражувачите ги разгледале цените на 2.322 комплети LEGO во периодот од 1987 до 2015 година.

Истражувањето е спроведено за продажба на нови неотворени комплети на примарниот пазар како и на аукции.

Цените на користените комплети почнуваат да растат две или три години по повлекувањето на комплетот. Опсегот на цени може да оди од -50% до + 600% годишно.

Големината на комплетот обично ја одредува побарувачката: малите се продаваат побрзо, бидејќи често содржат уникатни делови или фигури или големи, кои се произведуваат во помал број и се поинтересни за возрасните.

Еден од најскапите комплети на Café Corner се состои од 2056 парчиња. Излезе во продажба во 2007 година, а две години подоцна беше повлечен. Неотпакуваниот комплет првично чинеше 89 фунти, а сега се проценува на речиси 2.400 фунти.

Утврдените цени се слабо зависни од берзата, тие не флуктуираа ниту за време на финансиската криза во 2008 година.

Тие се достапен и сигурен начин за инвестирање бидејќи нивните цени се значително пониски од другите инвестиции како уметност, антиквитети или автомобили.

ИЗВОРНова економија
претходниот член,Компанијата Wizz Air денеска нуди билети за летови кои чинат само 2 евра
Следната статијаНоќното потење е прв симптом на коронавирус

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде