9.8 C
Skopje
Tuesday, May 17, 2022

Како КОВИД-19 влијаеше на цената од паузата на градовите во Европа

Патничката индустрија ја почувствува силата на КОВИД-19, но колку точно паднаа цените како резултат? Секоја година, Поштата на Велика Британија го објавува својот барометар...

Палмира, централен дел на Тихиот океан.

На атолот Палмира во централниот дел на Тихиот океан, биолозите за заштита се наоѓаат во средина на еден огромен, невиден експеримент. Тие се обидуваат...

Вести Covid-19: Стероидните лекови спасуваат животи кај тешки пациенти со коронавирус

Стероидни лекови кои го намалуваат воспалението, откриено дека спасуваат животи од тешка ковид-19 состојба. Потврдено е дека група лекови кои го намалуваат воспалението го...

Овие бизниси заработуваат повеќе пари затоа што Американците остануваат дома

Њујорк (Си-Ен-Ен Бизнис), иако пандемијата предизвика една од најстрмните економски контракции во историјата, деловните активности за подобрување на домовите добро се намалија преку падот.Компаниите...

Истанбул има повисок БДП од осумте балкански земји

Бруто домашниот производ на најголемиот град во Турција е повисок од оној на Албанија, Бугарија, Босна и Херцеговина, Косово, Македонија, Србија, Хрватска и Црна...

Епидемиологот Петровиќ: На есен нема да има судир меѓу короната и грипот!

Пензионираниот епидемиолог Радмило Петровиќ рече дека не верува дека ќе дојде до судир на вирусот на грип и новиот коронавирус и тој наведе неколку...

Елон Маск покажа како работи уред за хакирање мозок

Елон Маск треба да демонстрира работен интерфејс мозок-машина како дел од неговите амбициозни планови да им даде на луѓето натчовечки сили. Неговата компанија за хакирање...

Туширање наутро или навечер: Дерматологот решава дилема за тоа што е поздраво за нашето...

Можеби не се туширате во исто време секој ден, но веројатно ќе се истуширате само наутро или навечер и имате причини за тоа. Некои од...

Ќе се зголеми ли старосната граница за пензионирање

0
Ликвидноста на македонскиот пензиски фонд е извор на многу проблеми за македонската економија. Имено земјава паѓа во големи финансиски долгови кон ММФ поради...

Македонија пати од тешки демографски проблеми

0
Една од најактуелните појави кога е демографијата во прашање е миграцијата, особено одлив на мозоци во Македонија. Голем број на млади и висококвалификувани работници...
7,448FansLike

Recent Posts

Trending Now

error: Content is protected !!