-9.2 C
Skopje
Tuesday, January 25, 2022

Оваа карактеристика што ја сметаме за негативна всушност е формула за среќен и долг...

0
Неодамнешното истражување тврди дека клучот за долговечноста е особина што всушност ја сметаме за негативна. Преку истражување, научниците дошле до заклучок дека тврдоглавоста е особина...

Кому самотијата потешко му паѓа: На мажите или на жените?

0
Студијата испитувала примероци од крв од 4.835 учесници од биобанката за стареење во Копенхаген за да ги испита причините за воспалителните процеси. Најдовме значајна врска...

Студија: Треба да порасне свеста за значењето на веганството и вегетаријанството

0
Јавноста е сè повеќе свесна за разорните ефекти на прехранбената индустрија на планетата, првенствено производството на месо, а многумина поради тоа, или поради грижата...

Короната го оштетува мозокот повеќе од Алцхајмерова болест

0
Дали короната може да предизвика повеќе штета на човечкиот мозок од Алцхајмеровата болест? Една нова студија открива дека постарите пациенти со КОВИД имаат повеќе...

ЕМА: АстраЗенека и Џонсон и Џонсон предизвикуваат ретко воспаление на рбетниот мозок!

0
Попречниот миелитис е воспаление на едната или двете страни на 'рбетниот мозок и може да предизвика слабост во рацете или нозете. Експертите од Европската медицинска...

Грижата за бездомни животни им припаѓа на сите кои се совесни, но што со...

0
Температурите се под нулата. Минималните дневни температури во одредени периоди од деноноќјето достигнуваат до граница која е итолерабилна за бездомните животни.  Иако, грижата за бездомните...

Студија открива: Во која година од животот сексот е најубав?!

0
Едно американско истражување во ноември покажа дека жените го достигнуваат својот сексуален врв на само 26 години, додека мажите го доживуваат на 32 години. Сепак,...

Секојдневното конзумирање на темното чоколадо влијае врз хормоните на среќа

0
Студијата спроведена на Националниот универзитет во Сеул покажа дека здравите возрасни кои јаделе 30 грама темно чоколадо на ден со 85 проценти какао биле...

Ако сте имале грип во скоро време можно е да имате Т клетки кои...

0
Високите нивоа на Т-клетки, кои се развиваат по изложување на коронавирус кој предизвикува обична настинка, може да обезбеди заштита од ковид-19, се вели во...

Овие лекови против главоболка значително го зголемуваат ризикот од срцев удар!

0
Високите дози на широко достапни аналгетици, како што е ибупрофен, го зголемуваат ризикот од срцев удар, покажа новото истражување. Истражувачите напишаа во извештајот објавен во...
7,448FansLike

Recent Posts

Trending Now

error: Content is protected !!