Руските здравствени власти велат дека вакцината „Спутник V“ е ефикасна повеќе од 90 проценти, а здравствените работници кои биле вакцинирани имаат КОВИД 19. И рускиот претседател Владимир Путин, наводно, одбил да ја прими.

Од друга страна, западните експерти изразија скептицизам во врска со брзината со која наводно е развиена вакцината, а Русија не обезбеди податоци за да ги поткрепи нивните тврдења за вакцинирање.

Досега имало 2,4 милиони случаи на коронавирус во Русија, како и повеќе од 42 000 смртни случаи од оваа болест.

Многумина стравуваат дека одговорот на вакцинацијата, токму поради препораката да се воздржи од консумација на алкохол, може да биде значително помал од очекуваниот, односно посакуваните 60 до 70 проценти со цел да се добие потребниот имунитет кај општата популација.

Патем, што се однесува до алкохолот, постои испреплетено влијание на алкохолот, температурата и кардиоваскуларните болести, за кои разговаравме со д-р. sc. Душко Главаш, кардиолог во Клиничкиот болнички центар во Сплит.

Ниските температури можат да бидат штетни за здравјето, особено за пациентите со срце. Крвните садови се стеснуваат на пониски температури и лоши временски услови, што го отежнува циркулацијата на коронарните крвни садови и исто така се меша со респираторниот систем. Тоа е типична слика од медицинските книги за постар пациент кој има болка во градите кога излегува на студ, ветер и снег.

Често се смета дека конзумирањето алкохол се загрева, но може да не измами и да го загрози нашето здравје. Понекогаш луѓето пијат, заспиваат на клупа на студ и никогаш повеќе не се будат. Имено, алкохолот може да предизвика непосредно проширување на крвните садови, со пријатно чувство на топлина.

Сепак, ова проширување ја зголемува загубата на телесна температура, така што телото побрзо се лади – вели др. Главаш. Покрај тоа, треба да се знае дека алкохолот може да комуницира со некои лекови и да го промени нивното дејство.

Несакани ефекти вклучуваат главоболка, несвестица, гадење, повраќање, слабост, некоординираност на движењата, особено со антидепресиви и седативи. Можна е поголема варијација на притисок, пулс, промена на стапката на дишење и свест.

-Со некои антибиотици, алкохолот не треба да се пие дури два дена по последната пилула, бидејќи и тогаш може да ги намали или дури и да ги откаже лековите – вели кардиологот.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде