Со повеќе луѓе кои работат од дома за време на пандемијата, границите меѓу работата и приватниот живот се нејасни и затоа законодавците на ЕУ сакаат да им дадат на работниците „право да бидат исклучени“, односно да не бидат достапни за ништо што е поврзано со работа, пишува Дојче веле.

Приближно една третина од сите вработени во блокот во моментов работат од своите домови, според Асошиејтед Прес (АП).

Во средата, законодавците на ЕУ усвоија необврзувачка резолуција во која се тврди дека поединците имаат основно „право на прекинување на врските“ со работата.

Комитетот за вработување на Европскиот парламент гласаше 31 наспроти 6, со 18 воздржани, за да им се дозволи на луѓето да се одморат и ја повика Европската комисија да создаде правила кои „ќе ја достигнат новата реалност“ на работата, според Алекс Агиус Салиби, малтешки социјалистички политичар кој ја предложи резолуцијата .

По неколкумесечна телекомуникациска работа, многу работници сега страдаат од негативни несакани ефекти како изолација, замор, депресија, мускулни или очни болести. Притисокот секогаш да биде достапен се зголемува, што резултира со неплатена прекувремена работа и чувство на ситост, рече Салиба.

Мерката на комитетот сега мора да биде одобрена од целиот совет пред да може да се достави до Комисијата и владите на земјите-членки на ЕУ за гласање.

Пратениците кои ја поддржуваат резолуцијата велат дека потребата вработените да бидат достапни преку паметни телефони или е-пошта дење и ноќе е штетна за менталното здравје и благосостојба и дека на работниците треба да им биде дозволено да бидат офлајн, без да претрпат одмазда од работодавците.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде