14.8 C
Skopje
Tuesday, September 21, 2021

Неколку работи кои треба да ги знаете за вашето „смути“

Смути заменува барем еден оброк во менито на многу луѓе, особено оние кои внимаваат на здрава исхрана, се поборници на концептот за „жива“ храна...

Слатко и здраво: Научниците се пријатно изненадени колку е корисно чоколадото

Знаеме дека чоколадото е храна за мозокот и го подобрува расположението, а новата студија откри уште неколку нејзини позитивни ефекти врз здравјето на луѓето. Го...

Идеална исхрана за поттикнување на вашата активност во време на работниот ден

Исхраната е важна не само за опстојување и нормална функција на организмот туку и за начинот на кој ќе одговорите на сите ангажмани кои...

Кога е време да ставите точка на односот со некој?

Живееме во флуидно општество во кое релациите со другите луѓе се бројни, менливи и минливи - е почетната теза на книгата „Флудино општество“ напишана...

Ставете ја вашата врска на тест и откријте што навистина мисли вашиот партнер за...

Една здрава и нормална врска се темели на добро познавање на себе и на партнерот со кој сте во партнерски однос. Без разлика на...

Кога (не)треба да дадете втора шанса некому

Човечки е да се греши и човечки е да се простува. Секој во животот заслужува втора шанса, но не по секоја цена. На некои...

Рецепт за домашни „кубети“

Кубети, Бејк Ролс, Брускети Марети и слични други брендови кои ги препознаваме и купуваме во маркетите може да најдат совршен домашен супститут. Приготвувањето на...

Четири причини зошто треба да го исчистите капакот на конзервата пред употреба

Честопати забораваме колку е важно да го исчистиме капакот на конзервата пред да започнеме да пиеме. Конзерви со храна и пијалоци патуваат долго пред да...

Кога се случува пад на имунитет?

Пад на имунитетот не се случува само како резултат на соматските процеси, надворешните фактори или ризик фактори како што се паразитите. Човекот е комплексно...

Мени на најздравите луѓе на светот! Живеат до 130 години, не јадат месо секој...

На крајниот север на Пакистан, во планинската долина Хунза, која се наоѓа во регионот Гилгит-Балтистан, луѓето живеат до 120, 130 години. Некои од нив...
7,448FansLike

Recent Posts

Trending Now

error: Content is protected !!