Темните кругови околу очите најчесто настануваат поради недостаток на сон, неправилна исхрана, дехидрираност и недостаток на хемоглобин во крвта.

Многу жени користат коректори за да ги покријат овие непријатни кругови и поради естетика, но и поради потребата да изгледаат свежо и здраво!

Нема потреба да користите скапа козметика со сомнително потекло да ги скриете подочњаците.

Постојат едноставни трикови како да се ослободите од нив на сосема природен начин:

  • Краставица

Исецкајте два круга од краставицата и ставете ги на капаците од очите.

Нека постојат 5 минути, а потоа сменете ги со нови.

Постапката повторете ја 3-4 пати.

Краставицата содржи многу вода што ќе хидрира тенката кожа со истакнати капилари.

  • Ладни облоги

Ладните облоги помагаат кожата да се собере и освежи.

Темните кругови обично настануваат поради опуштање на кожата, менување на нејзината еластичност и тонус.

  • Колаген 

Збогатете ја вашата исхрана со намирници кои содржат повеќе колаген.

Јадете повеќе јајца, авокадо, домати, семки од тиква, лосос и сл.

Колаген помага да се регенерираат клетките од епидермисот.

  • Црвено овошје 

Црвено овошје е богато со железо, внесот на железо во организмот е нужно за добра крвна слика.

Јадете повеќе – цвекло, малини, јагоди, бобинки и сл.

 

ИЗВОРМој збор
претходниот член,Кора од лимон не се фрла, напротив многу е здрава!
Следната статијаДИС: Како што на се можам да се смејам, така и се може да ме боли

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде