Гастроентеролог на Воено-медицинската академија, проф. Д-р Радоје Додер, како гостин на телевизија, ги откри точните начини на исхрана, по што нема да имаме никакви проблеми, како што се надуеност и гадење.

-Храната е човечка потреба поради постоењето, но ние мора да се грижиме за мерката, тоа е основата на сè.

3 работи се клучни

Три работи се клучни – пијалоци, избор и количина на храна, рече д-р Радоје Додер, додавајќи:

Треба да бидеме претпазливи во изборот, да пиеме еден до два пијалоци, алкохолот го зголемува апетитот и има калориска вредност, тогаш ќе јадеме повеќе. Аперитивот е исклучиво еден, за жени дури помалку од еден, и треба да пиете како што е можно повеќе вода.

Голема грешка – со часови седење на маса!

Како што вели, правилно е да се пие вода пред оброк.

Тогаш стомакот се полни малку и има помалку апетит, па затоа е најздраво да се пие вода. Шест до осум чаши на ден, а најдобро е пред оброк. Течноста го исполнува стомакот, па супата се јаде прво за време на поголем оброк, за да се олесни варењето на храната, рече тој.

Зошто непосредно пред оброк?

Ако пиете вода за време или после јадење, ќе внесете количина на храна што е непотребна. Тоа сигурно ќе го забави варењето, рече тој.

ИЗВОРНовости
претходниот член,Фен Шуи совети: Како да најдете одговарачка работа!
Следната статијаПрва помош за пациенти кои доживуваат мозочен удар!

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде