Веќе при првите проблеми, паровите имаат тенденција да раскинат и да бараат спас кај некои други луѓе.

Она што им остана е прашањето, како постарите генерации успеаја да го сочуваат бракот долговечен?

Гледајќи во парови кои сè уште се држат за рака во 80-тите години додека шетаат во паркот, не можете да не помислите „Дефинитивно правам нешто лошо“, но што?

Можеби веќе сте биле на брачен терапевт, сами или со партнер и ако работите не се подобрија драматично меѓу вас, големи се шансите да продолжите да доаѓате на сесиите во надеж дека ќе мрднете од ќор-сокакот.

брак
Бракот бара работа!

Исто како што покривот на вашата куќа или вашиот автомобил бара одржување, така и вашиот брак е склон кон дефекти.

Ние денес ви донесуваме од тоа во редовите што ги следат триковите за спас на бракот, со кои не можете да погрешите.

Фокусирајте се на поврзување, не само на комуникација

Комуникацијата е многу важна, но клучното е поврзувањето помеѓу партнерите.

Што значи?

Иако е важно да разговарате за сè со сопругата, она што е поважно од разоткривањето на вашите мисли и чувства е практикување емпатија и сочувство кон вашиот партнер.

Само на овој начин е можно вистински да се поврзете со личноста со која сте во брак.

Заменете ја осудата по куриозитет

Заменувањето на пресудата со автентична љубопитност е активен начин за подобрување на брачните односи.

На овој начин, му соопштувате на вашиот партнер дека не му судите, туку му покажувате дека се грижите.

Кога слушате што има да каже, со доза љубопитност во вас и без трошка осуда на неговите мисли и ставови, му давате простор да биде тоа што е.

Насмејте го вашиот партнер барем еднаш дневно!

Кога односите стануваат премногу крути, а паровите многу лесно забораваат колку порано се забавувале заедно.

Ако ги оставите настрана сите проблеми што ги имате за момент и најдете начин да ја насмеете вашата сакана, тоа е голем плус за вашиот брак.

Смеењето е природен лек за ослободување од напнатост и стрес, а фактот дека работевте напорно околу него/ неа ќе му даде сигнал да го стори истото, и да си го поправи денот.

ИЗВОРИнформер
претходниот член,100% природно: Домашен спреј од лимон за освежување на воздухот!
Следната статијаВрската пропаѓа кога партнерите ќе престанат да работат на себе!

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде